Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 82.00km
  • Czas 04:55
  • VAVG 16.68km/h
  • Temperatura 29.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Ku Podlasiu przez Lubelszczyznę - dzień dwunastu

Czwartek, 17 lipca 2014 · dodano: 24.07.2014 | Komentarze 0

Trasa : Starowieś, Węgrów, Liw, Zakrzew, Dobre, Stanisławów, Okuniew, Sulejówek

Dzień przywitał mnie pochmurnym niebem, wróżącym mokry dzień ale w miarę upływu godzin stawało się nawet gorąco. Jadąc przez Węgrów wstąpiłem do CIT. Urzędująca tam pani dała mi dużo materiałów /foldery, mapki/ związanych z gminą i woj. mazowieckim. Przeglądając je stwierdziłem, że w gminie jest co zobaczyć i zwiedzić ale musiał bym zostać tu jeszcze jeden dzień na co z powodu zapowiadanych burz i opadów nie miałem ochoty. Można tu jeszcze wrócić.


Kąpielisko na rzece Liwiec w Węgrowie






Kilka km. za Węgrowem, jadąc drogą na W-wę zamek książąt mazowieckich z XV w. z wybudowanym na części jego fundamentów w 1782r. dworem, w którym obecnie mieści się muzeum. Miejsce znane od XI w. Poprzednio stała tu drewniana warownia strzegąca granicy  księstwa mazowieckiego przed Jaćwingami a później Litwinami. Jest to historyczna granica Mazowsza i Podlasia.Czasy największej świetności  2 połowa XVI w, gdy właścicielką była królowa Bona.
Ciekawostka - W czasie okupacji zamek miał być rozebrany na potrzeby obozu w Treblince, ale miejscowy archeolog amator Otto Warpechowski przekonał Niemców, że zamek został wzniesiony przez Krzyżaków. Dzięki temu Niemcy dokonali nawet częściowej rekonstrukcji zamku.


W mijanej wsi Okuniew zwróciły moją uwagę ruiny pałacu z 1 połowy XIX w. który wybudowali właściciele tych ziem Łubieńscy. Jeszcze w latach 70 XX w. " coś było" - wg. miejscowych. Historia wsi dość ciekawa. Powstała w XV w. po unormowaniu stosunków polsko - litewskich. 31.07.1656 r. Czarnecki pokonał w bitwie Szwedów. W roku 1703 kwaterował tu król Szwecji Karol XII.
Podczas zaborów miasto graniczne między Prusami a Austrią. W czasie wojny z bolszewikami w 1920r. przebiegała linia frontu.

Dworek "Milusin" w Sulejówku, powstały w latach 1923 -1926 z darów społeczeństwa oraz Komitetu Żołnierza Polskiego dla Józefa Piłsudskiego. Nie dane mi było zwiedzić - czynne do 15 ja byłem po 16.
Pierwsza wzmianka o wsi noszącej nazwę Sulewo z roku 1526 w dokumentach wcielenia Księstwa Mazowieckiego do Korony.


Pomnik twórców Niepodległej Polski i Piłsudskiego z córkami
Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa bezmy
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]