Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 73.00km
  • Teren 6.00km
  • Czas 04:25
  • VAVG 16.53km/h
  • Temperatura 29.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Ku Podlasiu przez Lubelszczyznę - dzień jedenasty

Środa, 16 lipca 2014 · dodano: 23.07.2014 | Komentarze 0

Trasa : Drohiczyn, przeprawa promem przez Bug, Korczew, Sawica, Repki, Sokołów Podlaski, Węgrów, Starawieś.

Dzień pogodny, z godziny na godzinę coraz goręcej. W Węgrowie drobny deszcz. Po dotarciu na nocleg w Starejwsi /9 km. od Węgrowa/ doczekałem się burzy. Deszcz i burze trwały z przerwami do rana następnego dnia.

Drohiczyn z promu

Ciężko pracujący przewoźnicy - ręcznie napędzany prom

Szlak rowerowy wzdłuż Bugu do Korczewa, wsi gminnej znanej już od 1400r.

Brama wjazdowa do zespołu pałacowo parkowego w Korczewie. Pałac został wybudowany w latach 1734 - 1736. Obecny kształt tzw. "Perły Podlasia" pochodzi z okresu międzywojennego.Po wojnie znacjonalizowany i niszczony. Były tu sklep. i magazyny. W latach 90 odzyskany przez córki ostatnich właścicieli hr. Ostrowskich, które doprowadziły posiadłość do obecnego stanu. Za czasów  dziadków obecnych właścicielek częstym gościem majątku bywał Nowid. Jest dostępny / za opłatą / do zwiedzania, organizowane są różne imprezy, okolicznościowe wystawy - obecnie "Norwid w Korczynie" i "Dzieje Pałacu na fotografii". Ze zdjęć można zobaczyć jak z roku na rok po wojnie pałac był niszczony.


Przywrócenie orginalnej podłogi, boazerii schodów do stanu przed wojną. Po wojnie był tu magazyn nawozów sztucznych, które całkowicie zniszczyły podłogi, boazerie.


Tzw. Tunel

Jedna z sal

Mijane wioski w drodze do Sokołowa Podlaskiego, miasteczka o ciekawej historii. Początki osady datuje się na VI w. Sokołów Podlaski był grodem należącym do Wielkiego Księcia Litwy Witolda z rąk, którego w roku 1424 uzyskał prawa miejskie.
W czasie wojny silny ośrodek AK a po wojnie partyzantki poakowskiej.

Pomnik z 1924r. powieszonych w tym miejscu powstańców / księży / styczniowych 23.05.1863r.

Pomnik poświęcony żołnierzom AK

Stara zabudowa rynku

Bulwar

To nie żaden pałac tylko willa dentysty ale dość stara

Rynek w Węgrowie. Osada na pograniczu księstwa mazowieckiego i litewskiego wymieniana w dokumentach z 1424r. Przechodziła z rąk do rąk. Raz była w Księstwie litewskim, raz w Księstwie mazowieckim a raz w Królestwie Polskim i na odwrót. Malownicze małe miasteczko.

Bazylika Mniejsza - kościół barokowy. Wewnątrz znajdują się freski pędzla Michała Anioła Palloniego "Taniec Śmierci" z XVII w. oraz w zakrystii lustro Twardowskiego. wg legendy czarnoksiężnik wywołał dla Zygmunta Augusta ducha Barbary, za co obu spotkała śmierć. Pęknięcie w lustrze tłumaczy historia o Napoleonie, który w drodze na Moskwę ujrzał swą klęskę i upuścił lustro.

Barokowy Dom Gdański obecnie muzeum

Stara zabudowa Węgrowa

Wieś Starawieś znana od 1473r. jako Jakimowice. Nazwę Starawieś otrzymała w XVI w. Przez wieki należała do różnych możnych rodów litewskich. Ostatnimi właścicielami do 1945r. byli Franciszek i Zofia Radziwiłłowie. W czasie wojny majątek zajęli Niemcy. Po wojnie został znacjonalizowany. Od roku 1966 właścicielem jest Narodowy Bank Polski. Wg. przewodnika, pałac i park udostępniany jest turystom co niestety nie jest prawdą.


Kościół  z XIX w. pw. Św.Michała Archanioła

Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa iasto
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]