Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 72.00km
  • Teren 3.00km
  • Czas 04:54
  • VAVG 14.69km/h
  • Temperatura 28.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Śladami Mieszka i Chrobrego - dzień trzynasty

Piątek, 19 lipca 2013 · dodano: 25.07.2013 | Komentarze 1

Trasa : Karolina, Czersk, Góra Kalwaria, Soblików, Uwieliny, Łoś, Złotokłos, Mroków, Parole, Młochów, Rozalin, Siestrzeń, Grodzisk Mazowiecki.

Czersk - badania archeologiczne wykazały, że już w XI w. istniała tu murowana warownia co dowodzi, że była to najstarsza miejscowość na Mazowszu.Istniejący zamek /ruiny/ wybudowano ok.1410r. i stał się siedzibą książąt mazowieckich. Początkowo zamek stał tuż nad brzegiem Wisły. Koryto rzeki odsunęło się od tego czasu o 2 km. Jakiś czas zamek należał do królowej Bony, która w okolicy wprowadziła uprawę winorośli.



Droga do zamku prowadzi przez dziedziniec kościoła parafialnego













Dalsza droga prowadziła przez Górę Kalwarię. W XIII wieku była to wieś rycerska o nazwie Góra. Należała do biskupów poznańskich. Całkowicie zniszczona jak i zamek w Czersku w podczas potopu szwedzkiego. Odbudowana w roku 1677 nosiła nazwę Nowej Jerozolimy, w której mogli mieszkać tylko katolicy. Żydzi do XIX w. mieli całkowity zakaz. Dziś miasteczko łączące mostem zachód ze wschodem Polski. Ważny węzeł komunikacyjny.


Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP z XVII w.

We wsi Młochów odpoczywałem w parku Pałacu klasycystycznego z początku XIX w. należącego do właścicieli wsi Sobolewskich. Od roku 1910 stał się rezydencją letnią Radziwiłłów /na zasadzie dziedziczenia spadkowego/. Częściowo zniszczony w czasie I wojny. W czasie II wojny w pałacu urzędowali Niemcy. Po wojnie poddany kapitalnemu remontowi. Były tu różne instytucje m.in. przedszkole, szkoła. Obecnie nie ma właściciela.







Nareszcie w Grodzisku Mazowieckim - przedstawiłem go podczas wędrówki w 2011r.
Teraz przyjechałem tu w odwiedziny do znajomych.


Jeden z nowo powstałych skwerów.
Kategoria wyprawa



Komentarze
Andrzej | 18:52 sobota, 10 sierpnia 2013 | linkuj Na pewno po tak długiej i wyczerpującej trasie wizyta u znajomych była w pełni zasłużoną nagrodą.
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa iedyn
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]