Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 32.00km
  • Czas 02:00
  • VAVG 16.00km/h
  • Temperatura 23.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Śladami Mieszka i Chrobrego - dzień siódmy

Sobota, 13 lipca 2013 · dodano: 24.07.2013 | Komentarze 1

W nocy obudził mnie deszcz, który padał z przerwami cały dzień. Wykorzystując chwile bez deszczu udałem się na zwiedzanie Kryłowa i okolic.

Początki Kryłowa sięgają X w. Na wyspie na Bugu /po II wojnie była w granicach ZSRR, do Polski wróciła pod koniec XX w./ zachowały się ruiny Zamku Ostrorogów. Zamek początkowo był drewniany, w XVI w. powstał murowany. / Wg historyków jeden z grodów czerwieńskich.
W czasie II wojny i tuż po Kryłów był silnym ośrodkiem nacjonalistów ukraińskich. Dochodziło do mordów na Polakach. O historii Kryłowa i okolic tych lat przeczytałem w książce Józefa Kropiwy " Niedziela Palmowa - Kryłów 1945, którą wypożyczyła mi gospodyni agroturystyki.
Na rynku spotkałem jak do tej pory najstarszego /74 lat/ sakwiarza. Na rowerze zwiedza Polskę od 14 lat. Pierwsze 50 tyś. km przejechał na "Ukrainie", obecnie ma już przejechane 140 tyś. Jechał z grupą rowerową z Łodzi /LKTK.pl/, którzy pojechali zobaczyć zamek. Grupa jechała od Kodnia wzdłuż Bugu w dół.
Po spotkaniu obejrzałem zamek, pomnik pomordowanych przez UPA - dowódcy BCH, 16 milicjantów i 28 cywilnych mieszkańców Kryłowa i okolic. Obejrzałem park, do którego prowadzi brama po byłym dworze szlacheckim, miejscowy kościół i pobliską okolicę.




Widok Bugu z mostu

Tuż za Bugiem przy drodze do Zamku




Ciekawostka - stare i nowoczesność.



Przy drodze do miejscowości Dołchobyczow 15 km. od Kryłowa w dół Bugu. Pojechałem tam wykorzystując chwile bez deszczu.
Ponownie spotkałem grupę z Łodzi - - szukali miejsca na nocleg, które znaleźli niedaleko w szkole.
DoŁchobyczow - wieś gminna, znana od XV w. Piękny Pałac z parkiem z XIX w. /wg miejscowych ktoś kupił coś zrobił i nic. Prawdopodobnie wyprał pieniądze/.
Na zdjęciach poniżej pałac, kościół neogotycki pw. MB Częstochowskiej, cmentarz
upamiętniający silne walki polsko ukraińskie o przynależność do Polski w latach 1918/1919 i odnowiona cerkiew z 1910r







Chciałem wejść na ten cmentarz, ale jest straszne zarośnięty pokrzywami. Takich cmentarz w dalszej wędrówce spotkałem wiele.


Widok gospodarstwa agroturystycznego w który nocowałem - Prehoryłe
Kategoria wyprawa



Komentarze
markon
| 19:41 czwartek, 25 lipca 2013 | linkuj No to optymistycznie mogę patrzeć w przyszłość. Przede mną co najmniej 40 lat kręcenia :cP
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa trzad
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]