Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 84.00km
  • Teren 3.00km
  • Czas 04:15
  • VAVG 19.76km/h
  • Temperatura 23.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Ku Podlasiu przez Lubelszczyznę - dzień szósty

Piątek, 11 lipca 2014 · dodano: 20.07.2014 | Komentarze 0

Trasa : Grądy, Kijany, Zawieprzyce, Lubartów, Kozłówka, powrót z powodu deszczu tą samą drogą.

Po całonocnym deszczu, zapowiadał się super dzień. Postanowiłem zwiedzić to co miałem uczynić wczoraj i dodatkowo pojechać do Kozłówki. Niestety po południu zrobiło się nieprzyjemnie.


W Kijanach mijany Pałac, jak się okazało były to stajnie należące do majątku. Kupione przez nowobogackiego, który dobudował górę stworzył hotel i ogrodził teren dla postronnych.


Grób rodziny Skłodowskich - m.in. dziadków naszej noblistki. Ciekawostka n.t. dzisiejszej młodzieży. Przechodzącą obok cmentarza 15-tolatkę poprosiłem o wskazanie grobowca. Oczywiście nie wiedziała

Znana mi z czytanych książek postać, pochodząca z tych stron.

Kościół w Kijanach

Pałac neorenesansowy wybudowany w 1850r. przez mieszkającą tu rodzinę Sonenbergów

Poniżej zespół pałacowo - zamkowy w Zawieprzycach. Początkowo istniał tu zamek wybudowany w XVI w. Później zakupił te dobra przyjaciel Jana Sobieskiego - Atanazy Miączyński /uczestnik bitwy pod Wiedniem/, który stale rozbudowywał zamek. Do dziś zachowały się Lamus i Kaplica. Obecnie majątkiem opiekują się władze gminy a szczególnie grupa folklorystyczna, która pielęgnuje tradycje m.in. prowadzi muzeum w Lamusie i opiekuje się kaplicą / nie należy do tut. kościoła/. Szefowa grupy ciekawie opowiadała o historii okolicy i zamku jak i legend, które się z nim łączą. Warto poczytać w google.


Kopiec usypany przez Miączyńskiego po powrocie z Wiednia

Budynek zarządcy m.in. mieszkał w nim Ksawery Skłodowski, stryjeczny dziadek Marii Curie Skłodowskiej, która spędzała tu wakacje.

Lamus. Dwa z opartych rowerów należą do dwóch studentek z Krakowa, które mijałem będąc w Kazimierzu a które zmierzały do Bugu.

Jedne z eksponatów. Miałem takie łyżwy.

Ruiny zamku

Kaplica w środku, której orginalne freski z XVII w. z malowaniem, których łączy się ciekawa historia

Tu przed pałacem Zamojskich w Kozłówce. Zaczęło się robić chłodno. Zwiedziłem tylko powozownie i galerię sztuki socrealizmu. Wnętrz pałacu już nie zwiedziłem. Musiał bym czekać godzinę a tu nadciągała burza. Wolałem nie ryzykować. Szkoda bo w/g tych  co byli, lepsza wystawa niż na Wawelu czy w Łańcucie. Do agroturystyki i tak wróciłem mokry.
Lubartów przejechałem już w deszczyku. Sympatyczne miasteczko.








Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa ajest
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]