Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 127.00km
  • Czas 06:53
  • VAVG 18.45km/h
  • Temperatura 28.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kierunek Bieszczady - dzień XI - powrót

Niedziela, 31 lipca 2016 · dodano: 14.08.2016 | Komentarze 0

Trasa : Wojnicz, Wierzchosławice, Radłów, Wał-Ruda, Zaborów, Górka, Koszyce, Kazimierza Wlk, Skalbmierz, Działoszyce, Węchadłów, Jędrzejów, Warzyn.

Właściciel proponował pozostanie jeszcze na jeden nocleg i zwiedzenie Tarnowa / 16 km / ale że była to niedziela i odczuwałem już trudy pokonanych podjazdów w nogach, postanowiłem głównymi drogami jechać do rodziny do Warzyna. Bardzo gorący, bezwietrzny dzień do 20-tego km. przed Jędrzejowem, kiedy w momencie zaczęło grzmieć i lać. Burzę przeczekałem / prawie 2 godz./ u przemiłych rolników we wsi Lipówka. Już w mżawce dotarłem ok. godz. 20 do stryja.



Wierzchosławice - wieś, w której urodził się i mieszkał Wincenty Witos /1874 -1945/. Niestety byłem za wcześnie aby zwiedzić jego zagrodę - muzeum. Wierzchosławice w latach 20 XX w. były terenem strajków chłopskich. W latach II W.Św. obszar działania AK i BCH.

Wisła z mostu Górka - Koszyce

Zabudowa Kazimierzy Wlk. z XIX w. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1320. Wg badań archeologicznych pierwsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą sprzed 6000 lat. 

Kościół z 1633r.

Wieża mieszkalna z 1888 r., w której mieszkali praktykanci cukrowni.

Zespół pałacowy z XIX w.

Na uwagę zasługuje również mijany Skalbmierz /niestety zdjęcia się nie udały/. Miasto znane od 1217r. Wg wykopalisk archeologicznych osada istniała już 4000 lat temu. Miejscowość kilkakrotnie była niemal całkowicie zniszczona - podczas Potopu i najazdów tatarskich i kozackich. W czasie II W.Św. dotkliwe represje okupanta wobec ludności. W sierpniu 1944r. miała tu miejsce zwycięska bitwa partyzantów AK, BCh i AL z Niemcami, którzy zamierzali spacyfikować i spalić miasto.


Kościół z XV w. rozbudowywany w XVII i XIX w Działoszycach znanych od 1220r. Przed wojną 90 % mieszkańców stanowili Żydzi całkowicie zgładzeni przez Niemców.

Synagoga z 1852r.

Zabudowa Działoszyc

Kościół pw. św. Piotra i Pawła z 1400 r. we wsi Sancygniów. Wieś znana od XV w., której jednymi z właścicieli była rodzina Deskurów z których wywodzi się nieżyjący już kardynał Deskur - bliski przyjaciel Papieża JPII. Legenda mówi, że miedzy kościołem a pałacem istnieje podziemny korytarz.

Zespół pałacowy Deskurów z 1882r. wybudowany na miejscu dworu obronnego. W czasach PRL mieścił się tu zakład odwykowy. Po roku 1990 pałac kupiła prywatna osoba, która zmarła w trakcie remontu. Od tego czasu nic się nie robi a pałac niszczeje.

Figura naprzeciw pałacu.
Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa asasi
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]