Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 67.00km
  • Czas 04:30
  • VAVG 14.89km/h
  • Temperatura 33.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Kierunek Bieszczady - dzień IX

Piątek, 29 lipca 2016 · dodano: 13.08.2016 | Komentarze 0

Trasa : Postołów, Zagórz, Sanok, Jurowce, Strachacice, Wzdów, Haczów, Jabłonica Polska, Korczyna.

Dzień bardzo gorący. Trasa bardzo urozmaicona. Sporo podjazdów. Największa niespodzianka / mordęga /czekała mnie u celu. Będąc już w Korczyna przez telefon usłyszałem od właściciela agroturystyki, że mam kierować się ulicą Zamkową wzdłuż Drogi Krzyżowej i naprzeciw XII stacji jest jego gospodarstwo. Już przy drugiej stacji zszedłem z roweru i całą drogę pokonałem pieszo z trudem pchając objuczony rower - jest tak stromo. Po drodze mijali mnie rowerzyści na kolarzówkach, którzy też trochę wyżej schodzili z roweru i szli pieszo. Przed drzwiami agroturystyki przywitał mnie gospodarz, szeroko się uśmiechając, mówiąc, że mam odpuszczone wszystkie grzechy.


Wjazd do Sanoka w deszczu. Od pierwszego spojrzenia wiedziałem, że to piękne miasteczko i się nie myliłem. Wg dokumentów istnieje od 1150r. Miasto o ciekawej historii. Miejsce zamieszkania ostatniej żony Jagieły - Sońki. Często przebywała tu królowa Bona.
W czasie II WŚ silny ośrodek AK i NSZ. Po wojnie, po wkroczeniu ACZ represje wobec żołnierzy AK i NSZ.

Rynek główny, zabudowa z XIXw.

Zamek z XVI w. Odbudowany, obecnie wystawy malarstwa m.in.Beksińskiego

Widok z zamku.

Kościół z XIX w.

Warte odwiedzenia Muzeum Budownictwa Ludowego - założone w 1958r. prezentuje kulturę pogranicza na obszarze pogórzy oraz wschodniej części polskich Karpat. Zgromadzono tu ok.100 obiektów - cerkwie, chałupy /jedna z nich z roku 1681/, dwory szlacheckie itp. Na zdjęciu rynek galicyjski.

Jedna z uliczek w skansenie.

Jedno z pomieszczeń poczty, w której pracował i mieszkał z rodziną naczelnik poczty.

San w Sanoku.

Po drodze drewniana cerkiew z XIX w. w Trepczy.

Drewniana cerkiew z dzwonnicą w Jurowcu

Po drodze odrestaurowany przez nowych właścicieli, dwór szlachecki z XVIII w.

Restaurowany pałac z XVIII w. w miejscowości Wzdów

Dwór we wsi Kombornia z XVIII w. wybudowany na miejscu zniszczonego zamku, obecnie hotel i SPA. Wieś założona w roku 1426 przez kolonistów z Niemiec. Poprzednia nazwa "Kaltborn".

Rynek w Korczynie.

Zamek w Podzamczu na granicy Korczyna i Odrzykonia. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1348. W późniejszych czasach zamek podzielony był na dwie części, z których właścicielami były inne rodziny, które ze sobą ciągle się procesowały. Z córką jednego z właścicieli ożenił się Aleksander Fredro, który na podstawie dokumentów i zebranych informacji o waśniach właścicieli napisał  "Zemstę". Początkowo Wajda zamierzał tu kręcić film, ale z uwagi na duże ruiny wybrał Ogrodzieniec.
Zamek nigdy nie był zdobyty, zniszczony został przez samych właścicieli. Był również budulcem dla kościoła w Korczynie jak i pobliskich domów.

Widok z zamku

Sala tortur

Po burzy, na terenie agroturystyki.
Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa zdraz
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]