Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 69.00km
  • Teren 40.00km
  • Czas 04:34
  • VAVG 15.11km/h
  • Temperatura 30.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Na Podlasie - dzień XI

Czwartek, 30 lipca 2015 · dodano: 11.08.2015 | Komentarze 0

Trasa : Supraśl, Wsilków, zielonym szlakiem rowerowym do Krynic, drogami szutrowymi i polnymi / skróty podane przez miejscowych/ do Gniła, dalej również drogami szutrowymi przez Rybaki do Zotorii, szlakiem rowerowym niebieskim do Tykocina i na nocleg do Rzędzian.

Trasa bardzo trudna i męcząca. Dzień gorący, duszny i dodatkowo silny wiatr ale się opłacało.
Tykocin - miejscowość znana od XI w. jako stary gród mazowiecki. Później raz należał do Polski, raz do Litwy. Prawa miejskie otrzymał w 1425r. i był stolicą litewskiego rodu Gasztołdów. Po wymarciu męskich potomków na krótko przeszedł w ręce Radziwiłłów.
Ostatecznie stał się centrum i siedzibą podlaskich dóbr królewskich Zygmunta Starego. Największy rozkwit za życia króla Zygmunta Augusta, który zbudował na dawnym grodzisku zamek, który był mu nekropolią przez kil miesięcy. Zamek zniszczony podczas potopu. Po potopie, za zasługi, dobra tykocińskie otrzymał dożywotnio Stefan Czarnecki. Odbudował zamek. Później właścicielami byli Braniccy. W czasie rozbiorów Tykocin należał do Prus później do Rosji.
Żydzi pojawili się w Tykocinie w XVI w. Do dziś widać w mieście podział na część żydowską i polską. W roku 1941 Niemcy zamordowali w pobliskiej wsi 1400 mieszkańców Tykocina pochodzenia żydowskiego.
W Tykocinie spotkanie z miłą parą sakwiarzy z Krakowa, podobnie jak ja wędrujących po Podlasiu a szukających noclegu. Na zamku zaś spotkanie z małżeństwem z Gdyni, którzy przybyli tu samochodem ale od kilku dni zwiedzają okolice na rowerach.


Drogi do TYkocina

Narew

Plac i kościół parafialny św. Trójcy z 1742r.

Pomnik Czarneckiego z 1762r.

Zabudowa wokół rynku

Najstarszy budynek należący do murarza

Aby dostać się do zamku trzeba przekroczyć Narew


Zrekonstruowany zamek Zygmunta Augusta na podstawie znalezisk archeologicznych i dokumentów historycznych.

Synagoga, obecnie muzeum kultury żydowskiej z 1642r.

Dom w którym mieszkali rodzice i sam twórca esperanto - Zamenhof

Żydowska część miasta

Widoczna granica zabudowy żydowskiej i polskiej miasta - ul.Złota

Chciałem jechać zobaczyć ten cmentarz ale musiał bym zboczyć ok 10 km.
Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa sobie
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]