Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 96.00km
  • Teren 3.00km
  • Czas 05:43
  • VAVG 16.79km/h
  • Temperatura 19.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Secemin

Niedziela, 17 sierpnia 2014 · dodano: 19.08.2014 | Komentarze 0

Trasa : Żelisławice, Secemin, Kluczyce, Kuczków, Koniecpol, Radoszewnica, Dąbrowa Zielona, Św. Anna, Wola Mokrzeska, Krasice, Mstów, Przeprośna Górka, Częstochowa.

W Seceminie byłem już przejazdem kilka razy ale jakoś miejscowość ta nie wydawała się ciekawa a jednak jest.
Istnieje wg dokumentów od XIV w. Była siedzibą rodu Szafrańców. W latach 1401 - 1869 miasto. Główna siedziba kalwinistów, dzięki Szafrańcowi, który przeszedł na protestantyzm. W 1556r. podczas jednego z synodów kalwińskich, pierwszy raz w Polsce zakwestionowano dogmat o Trójcy Świętej.


Wzgórze otoczone fosą, na którym stał zamek Szafrańców. Później w roku 1752 Czarneccy wznieśli murowany dwór, który istniał do lat 70 XX w. Teraz gmina odbudowała fundamenty / po co było burzyć jak był, wg zdjęć, w dobrym stanie /





Gotycki kościół z 1402r. p.w. św. Katarzyny i Jana Ewangielisty. W latach 1554 - 1617 zbór protestancki.

Widok ze wzgórza na park.

Koniecpol


Rynek

Najstarszy dom /czym chwali się gmina/ w Koniecpolu z XVII w. / dlaczego tak zaniedbany, mogła by być np. siedzibą izby - muzeum miasta /

Aleja wiodąca do pałacu w Koniecpolu.

Poniżej pałac w Radoszewnicy - miejscowości, której nazwa pochodzi od pierwszych właścicieli, znanej wg dokumentów już w XV w.
Późniejszymi właścicielami dóbr byli m.in. Koniecpolscy i Potoccy. Do wojny pałac należał do rodziny Ostrowskich. Po wojnie była szkoła. Obecnie należy do prywatnego inwestora, którym wg miejscowych jest żona Marka Perepeczki. Pałac oczywiście jest ogrodzony, zdjęcie zrobione z nad płotu.

Sympatyczna miejscowość Dąbrowa Zielona.


Święta Anna

Żółty szlak do Woli Mokrzeskiej

Zielony szlak do Mstowa

Zawsze gdy jadę tym szlakiem robię sobie przerwę w tym miejscu. Miejsce wymorodowania przez zaborców w 1792r. pielgrzymki warszawskiej.
Na trasie sporo bikerów. Już jadąc pociągiem do Żelisławic, wagon rowerowy był pełny. Przyjemnie spędzony czas na pogawędce z sympatycznym małżeństwem, które od lat z dziećmi zwiedza rowerowo Jurę / jeżeli czytacie - pozdrawiam/.
Kategoria wycieczka



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa zemob
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]