Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 137.00km
  • Teren 8.00km
  • Czas 07:14
  • VAVG 18.94km/h
  • Temperatura 28.0°C
  • Sprzęt Magnum yava
  • Aktywność Jazda na rowerze

Ku Podlasiu przez Lubelszczyznę - dzień dziewiąty

Poniedziałek, 14 lipca 2014 · dodano: 22.07.2014 | Komentarze 0

Trasa : Kodeń, Kostomłoty, Dobratrycze, Terespol, Neple, Janów Podlaski, Konstantynów, Sarnaki, Turna,Wólka Nadbużna, Ogrodniki, Zajęczniki, Drohiczyn.

Darowałem sobie spacer po Kodniu, który dość dobrze poznałem w ubiegłym roku. Poza tym trochę za długo spałem po meczu finałowym MŚ / 1 w nocy / a czekał mnie długi odcinek. Zaraz po śniadaniu ruszyłem w drogę. Pogoda ładna do Janowa, później co chwila deszcz i przechodzące burze. Początkowo trzymałem się czerwonego szlaku, ale z uwagi niezbyt dokładnego oznaczenia np. miałem zobaczyć ruiny fortyfikacji brzeskiej w Kobylanach, czy też przejechać przez Kukuryki / brak przejazdu/, pominąłem te miejscowości a wracać z Terespola było bez sensu.


Kostomłoty mała wioska z najstarszą, zachowaną w Polsce cerkwią unicką wybudowaną w 1631r. /remont 1981/, w latach 1875 - 1927 była cerkwią prawosławną teraz neounicką. Istnieje tu centrum ekumeniczne. O księdzu mówi się legendy, jest ponoć super. Na parafi może dać nocleg /13-15 PLN/ bez pościeli. Na tablicy przy wejściu na teren tablica o historii parafi i wioski z bogatym zbiorem fotografi.

Zaraz za Kostomłotami słup graniczny


We wsi Dobratycze również drewniana stara cerkiew i interesująca brama cmentarna

Terespol małe, graniczne miasteczko. Znane już w XIII w. Należało do różnych rodów, posiadłość m.in. Czartoryskich. Metalowy słup z 1825 r. upamiętnia powstanie pierwszej utwardzonej drogi w Królestwie Polskim tzw. trakt warszawsko - brzeski

Cerkiew unicka z 1875r.- w latach zaboru prawosławna, po 1945 neounicka 

Zabudowa centrum Terespola. Oczywiście są też nowe murowane budynki

Neple - obecnie wieś letniskowa. Znana już w XV w. Należała do Niemcewiczów, Orzeszków, Mierzejewskich i Kierbedziów.Na zdjęciu pałac - dwór obecnie należy do gminy, zamieszkały przez kilka rodzin. Ładny park, ale b. zarośnięty pokrzywami. 


Zaraz za Neplem czołg T-34 pomnik poświęcony Armii Czerwonej, która w tym miejscu przekroczyła Bug


W dalszej drodze we wsi Krzyczew, położonej podobnie jak Neple tuż nad Bugiem zaniedbany dwór z XIX w./ wg miejscowych gospodarz bardzo nie lubi turystów/  i z XVII w. drewniana cerkiew a obecnie kościół. Tu spotkanie z sympatyczną parą wędrowców rowerowych z Gorzowa Wlkp. Jechali w dół Bugu.



Nowa cerkiew postawiona na fundamentach zburzonej.



Janów Podlaski malownicze miasteczko przygraniczne. Wg badań archeologicznych osadnictwo w tym miejscu istniało już w starszej epoce kamienia. Duży rozkwit w średniowieczu. W 1423 r. Wielki Książe Litwy  Witold podarował te ziemie kościołowi w Łucku.




Słynna stadnina koni pod Janowem w Wygodzie. Powstała w roku 1818 jako Państwowa Stadnina Koni. Niestety nie miałem możliwości zobaczenia koni z bliska, gdyż byłem tu ok. 17 a konie spędzane są do stajni o godz. 15



Kolejna urocz miejscowość Konstantynów dawniej Kozierady znana od 1450r. Nazwę miejscowości / 1729r./zmienił Odrowąż Siedlnicki na cześć swej żony Konstancji. Wybudował również w 1744r. pałac w stylu baroku saskiego. Kolejni właściciele stale go przebudowywali, który ostatecznie w roku 1840 przybrał styl neogotyku angielskiego. Pałac otacza duży park. Pałac i Park są własnością gminy. Ciekawostką jest, że tu w roku 1660 miała miejsce koncentracja wojsk pod dowództwem Stefana Czaneckiego prze wyprawą na Moskwę. Przed wojną 85 % mieszkańców było wyznania mojżeszowego.





Miejscowość Sarnaki, której początki datowane są na XV w. Tuż przed wojną 90% mieszkańców to Żydzi. Miejscowość była bardzo zniszczona przez bombardowania w pierwszych dniach wojny niemiecko - radzieckiej w 1941r. W czasie wojny silny ośrodek działalności AK. O histori zdobycia części z rakiet V 2 opowiada m.in. film "Czas honoru"


Bug z mostu w Kózkach


Zachód słońca na szlaku wzdłuż Bugu do Drohiczyna, do którego dotarłem dość późno. Tuż przed Drohiczynem spotkałem małżeństwo z Garwolina, które wędrowało rowerami przez Podlasie na Mazury. Cały dobytek mieli na przyczepce, którą oczywiście ciągnął on. Spali na dziko pod namiotem.

Kategoria wyprawa



Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz dwa pierwsze znaki ze słowa pobie
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]