Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi andjas z miasteczka Częstochowa - Lisiniec. Mam przejechane 42927.00 kilometrów w tym 4562.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 16.37 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie.

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Flag Counter

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy andjas.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 112.00km
  • Teren 10.00km
  • Czas 05:55
  • VAVG 18.93km/h
  • Temperatura 25.0°C
  • Sprzęt Merida
  • Aktywność Jazda na rowerze

Księstwo siewierskie

Niedziela, 8 września 2013 · dodano: 08.09.2013 | Komentarze 2

Trasa : Częstochowa, Błeszno, Korwinów, Poczesna, Romanów, Siedlec Duży, Rosochacz, Koziegłowy, Mysłów, Pińczyce, Siewierz, Dziewki, Winowo, Woźniki, Lgota Woźnicka, Rudnik Mały, Starcza, Nierada, Częstochowa.

Pogoda od rana zachęcała do wycieczki. Wybrałem Siewierz - byłem tam wielokrotnie ale samochodem i jakoś zawsze omijałem zamek.
Z domu wyjechałem o 10,00, powrót około 19.

W Romanowie spotkanie z zaprzyjaźnionymi bikerami z klubu M2 z Myszkowa, zrobiliśmy sobie wspólne fotki. Oni wracali już do Myszkowa, jeden z nich, siedemdziesięciolatek, postanowił mi towarzyszyć i tak dojechaliśmy do opłotków Pińczyc. Dalej już sam dojechałem do Siewierza.
Zamek zrobił na mnie ogromne wrażenie. Tutaj, oblężenie zamku przez bikerów, głównie z Czeladzi i Będzina. Wspólnie stworzyliśmy nieformalną grupę zwiedzających.
W środku mieliśmy szczęście, gdyż doszedł do nas, jak się okazało konserwator zabytków, który zrobił dla nas / dobra godzina/ wykład na temat historii zamku i historii średniowiecznej Polski. Mówił bardzo ciekawie. Wielu informacji nie znajdzie się w internecie.
Sama historia zamku, była dla mnie zaskoczeniem. Powstał w XIV w i był siedzibą książąt cieszyńskich. Samo księstwo siewierskie /od Koziegłów po Czeladź/ istniało do początku XIX w. i nie należało do Polski /do roku 1790/ tylko do Czech, mimo, że od roku 1443 właścicielami księstwa byli biskupi krakowscy, którzy tu sprawowali funkcje świeckie. Ostatnim księciem siewierskim był zmarły w 1951r. kardynał Sapieha. Księstwo prowadziło własną gospodarkę, posiadało własny skarb, wojsko i bardzo srogie prawo szczególnie katowskie. Znane jest powiedzenie " bij, kradnij i zabijaj, ale Siewierz omijaj".
Zamek nigdy nie ucierpiał w wyniku wojen. Do ruiny doszedł w wyniku braku od XVIII w. gospodarza i zawiłych losów Polski. Zainteresowanych odsyłam do internetu.



Tu z szefem / a moim kolegą/ klubu M2 - jak się przekonałem w czasie moich wojaży, znanym wśród rowerzystów w całej Polsce



Zespół pałacowy w Pińczycach z XVIII w.








Zamek z zewnątrz i wewnątrz


Dworek XVIII w. i dawniejszy Urząd Gminy Siewierz


Rynek w Siewierzu


Kościół p.w. św. Walentego i Barbary z 1618r. również do końca istnienia księstwa miejsce obrad sejmiku szlachty siewierskiej /zasadniczo różniącej się od szlachty polskiej/



W drodze powrotnej Winowo - Woźniki


Przy wjeździe do Woźnik - na górę nie wchodziłem


Rynek w Woźnikach
Kategoria wycieczka



Komentarze
GośćRyszard | 11:26 czwartek, 16 stycznia 2014 | linkuj Administratorem (Vogt) Ksiestwa Siewierskiego byl Vincent Cyron 1807-1815
markon
| 15:54 wtorek, 10 września 2013 | linkuj Mnie obowiązki nie pozwoliły w weekend siąść na rower. Przyjacielowi syn się urodził ;c).
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa ajaje
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]